Oled sa intro- või ekstravert?
"Miks on kogelejatel melanhoolne temperament?" küsis Aristoteles. Ta arvas, et melanhoolikutel ei jõua keel kujutlusvõimele järele. Probleemi hilisemad seletajad leidsid, et asi on sülje ülikülluses, sest melanhoolikud sülgavad sageli. Tõsi, ka sülitada võib erinevatel põhjustel, seega on küsimus jäänud lahtiseks tänase päevani. Kuid viimasel ajal on probleem omandanud huvitavaid aspekte.
Freudi kuulus õpilane Carl Gustav Jung, kes läks õpetajaga varakult tülli, tegi oma väikeses raamatus "Psüühika tüübid" esimest korda juttu ekstravertsetest ja introvertsetest inimtüüpidest (ekstravert - pööratud väljapoole või sõnasõnalt pahupidi pööratud; introvert - pööratud sissepoole).
Jungi põhiidee kõlas umbes nii. On olemas kaks viisi kohaneda selle maailmaga. Üks on ekspansioon: laiuta, sigine ja paljune, rohkenda kontakte, liigu aktiivselt, haara kõigest kinni ja pilla ennast. Teine on vastupidine: piira kontakte, süüvi iseendasse, ole kinnine, tõmbu koomale, eralda end kõigest, istu oma teokarbis, olgu kõik vajalik sul käepärast, säili, ja arene sissepoole.
See ongi ekstravertsus ja introvertsus: mõõde, millest on saanud üks kõige populaarsemaid nüüdispsühholoogia skaalasid. Mõistagi kõikvõimalike üleminekutega äärmuste vahel.
Nende kahe toe najal ehitas Jung üles traditsioonilise inimeste jaotamise mõtlevateks, emotsionaalseteks, tundelisteks (sensoorseteks) ning lisas veel intuitiivsed. Kokku sai ta kaheksa tüüpi. Neli ekstravertset ja neli introvertset. Elust võetud näiteid polnud peaaegu et ollagi, aga ütleme näiteks, et Darwin osutus Jungil mõtlevaks ekstraverdiks, Kant ja Nietzsche vastavalt introvertideks, emotsionaalne naine on introvert, kui tema kohta öeldakse: "Vaikne vesi, sügav põhi"...
Tänaseks ei ole Jungist kuigivõrd palju kaugemale jõutud. Seda skaalat kasutavad oma interpretatsioonides nii füsioloogid kui ka sotsioloogid. Räägitakse koguni ekstravertsetest (ekstraverteeruvatest) ja introvertsetest tsivilisatsioonidest. Näiteks peetakse tänapäeva Ameerika Ühendriike äärmiselt ekstravertse tsivilisatsiooni näidiseks, idamaade kultuure aga introvertseteks. Jungi kaheksast poolspekulatiivsest tüübist on arendatud terve teadus, niinimetatud sotsioonika, mis paljundab tüüpide arvu ja peaasjalikult just nende koosmõjusid ning püüab sel alusel määratleda, kes kellega kokku sobib ja kes ei sobi.
Hinnake järgmiste lausete tõesust viiepallisüsteemis :
1 - ei ole nõus
2 - enamasti mitte
3 - ei tea
4 - mõnikord
5 - nõus